Machiventa Melchizedek
Czy czytając Księgę Urantii zastanowiło Cię dlaczego Machiventa Melchizedek nazywany “jedną z najbardziej niezwykłych postaci jakie kiedykolwiek były związane z historią Urantii”? 93:10.12 (1026.2) Co o Nim wiemy? Ile historycznych informacji zachowało się do naszych czasów? Jaką wiedzę o Nim chcą nam udostępnić istoty duchowe zaangażowane w przekazy Urantii?
Gdy przyglądamy się dzisiejszej wiedzy historycznej to odkrywamy, że Żydzi mieli ogromny wpływ na to, co z czasów nauk, jak i o samym Melchizedeku zachowało się do naszych czasów. Głównie ze względu na to, że początki tego narodu liczone są od czasów Abrahama i są tym samym ściśle powiązane z tą niesamowitą osobowością.
Biblia, będąca zbiorem ksiąg zawierających historię narodu Żydowskiego, uważanych za natchnione przez Boga została spisana i modyfikowana wielokrotnie przez ludzi. Jest ona głównym źródłem informacji z tych zamierzchłych czasów. Historia ich obejmuje zniewolenie tego narodu w Egipcie, które przyczyniło się do ogromnego podkopania ich wartości własnej jako narodu. Próbując ją odbudować skierowali się oni niestety ku drugiej skrajności, a dokładnie ku powiększaniu ego, dumy i wywyższaniu swojej ważności. 121:7.1 (1339.6) Kierunek ten spowodował, iż obraz obiecywanego Mesjasza został wypaczony przez hebrajskich uczonych w Piśmie podczas edytowania przez nich zapisków, a z historii żydowskiej postać Melchizedeka została niemal całkowicie usunięta by wywyższyć Abrahama. 93:9.9 (1023.6)
Rok 2021
Co szczególnego jest w roku 2021, który dobiega właśnie konca? Jest to rok, w którym obchodziliśmy czwarte tysiąclecie inkarnacji Machiventy Melchizedeka na Ziemi.
Wyliczenie bazuje na informacjach zawartych w Księdze: 1973+6+2021=4000
- 1973 – tyle lat przed narodzeniem Jezusa pojawił się Melchizedek 93:2.1 (1015.1)
- 6 – o tyle lat do przodu przesunięta jest data narodzin Jezusa (uwaga – nie ma roku zerowego, dlatego w równaniu korzystamy z 6, a nie 7) 122:8.1 (1351.5)
- 2021 – obecny rok według naszego kalendarza
Choć Księga Urantii nie podaje nam dokładnego dnia pojawienia się Melchizedeka, to z opisów można domyślać się pory roku w jakiej zawitał na Ziemi. Inkarnacja Jego miała prawdopodobnie miejsce w okresie wiosenno-jesiennym. Fakt jego wejścia do namiotu, a nie do domu Amdona sugeruje, że było to w czasie przebywania tegoż pasterza chaldejskiego poza domem, na pastwiskach, podczas wypasania bydła. Pora ta przypada na czas pomiędzy marcem, a listopadem, gdy temperatury nie spadają tam poniżej zera, a bydło może być wypasane na wyższych terenach gdzie nie ma budynków, czy obór. 93:2.1 (1015.1)
Mędrzec z Salemu w Biblii i innych apokryfach
W rozdziale 14, w Księdze Rodzaju Starego Testamentu Melchizedek pojawia się, aby pobłogosławić Abramowi znikąd jako “Melchizedek zaś, król Szalemu (Salem), wyniósł chleb i wino; a [ponieważ] był on kapłanem Boga Najwyższego błogosławił Abrama, mówiąc: «Niech będzie błogosławiony Abram przez Boga Najwyższego, Stwórcę nieba i ziemi!”
Chrystus zwany jest w Księdze Psalmów numer 110 Starego Testamentu “Kapłanem na wieki
na wzór Melchizedeka”, co świadczyć może o tym, że Melchizedek zapoczątkował zmiany zasad, według których wzorowali kolejni kapłani.
Ta sama informacja o byciu kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka pojawia się w Nowym Testamencie, w rozdziale 5 Listu do Hebrajczyków jak i rozdziale 6 tegoż samego Listu.
Pismo Święte Nowego Testamentu w rozdziale 7 Listu do Hebrajczyków nazywa go “królem Szalemu, kapłanem Boga Najwyższego” “Imię jego najpierw oznacza króla sprawiedliwości, a następnie także króla Szalemu, to jest Króla Pokoju.” dalej zaś nawiązuje do Jego nagłego i niespodziewanego pojawienia się i zniknięcia "Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku dni, ani też końca życia, upodobniony zaś do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze."
Wielu współczesnych jak i wcześniejszych historyków i myślicieli Żydowskich próbowało wyjaśnić kim był i skąd pochodził Melchizedek. Niestety żadne z domysłów nie okazały się wystarczająco solidne, by im zaufać.
Kapłanstwo urzędowe wynikające z urodzenia rozpoczęło się w późniejszym czasie. Domyślać się można z zapisów Biblijnych iż pierwszym kapłanem był właśnie Melchizedek.
Ciekawsze i wydaje się najbliższe informacjom podawanym w Księdze Urantii (prawdopodobnie najmniej redagowane przez Żydów) są treści zwojów odkrytych w jaskiniach nad Morzem Martwym w Qumran. W dokumencie odnalezionym w ostatniej, jedenastej grocie w 1956 roku w 13-tu fragmentach, znanym jako 11Q13, lub jako 11QMelchizedek przedstawiają Mędrca z Salemu jako niebianskiego arcykapłana, jako nadprzyrodzony niebianski byt. Tekst ten pochodzi z I w.p.n.e. - I w.n.e i ma formę midrasza mówiącego o wyzwoleniu jenców i więźniów. Według tego manuskryptu Melchizedek ogłosi “Dzien Pojednania” w którym wynagrodzi wiernych Bogu, a osądzi pogan. Melchizedek potępia także Beliala – jednego z upadłych aniołów. (prawdopodobnie mowa tu o Szatanie)
Pomimo iż pierwsze ze zwoi odkryto już w 1947 roku to informacja o nich dostała się do opinii publicznej dopiero w 1991 roku.
W tekstach gnostyckich zawartych w traktatach z Nadż Hammadi odnalezionych w 1945 roku w górnym Egipcie według pism Melchizedek został ukazany jako ktoś więcej niż anioł, czy niebiański kapłan.
Ogólnie o Melchizedekach
Księga Urantii oprócz tego, że wprowadza wiele nieznanego do tej pory nazewnictwa przypomina, odświeża i uaktualnia znane wcześniej z historii ludzkości nazwy. Informacje powiązane z “Melchizedekiem” są w głównej mierze uaktualnieniami zarówno pod względem znaczenia jak i wartości. Do tej pory historycznym źródłem informacji o tej osobowości, jak już wspomniano wcześniej, są zniekształcone ludzkie zapisy Biblijne.
By dowiedzieć się kim są Melchizedecy wg Księgi Urantii należy zajrzeć do dokumentu nr 35 poświęconego Synom Bożym Wszechświata Lokalnego. Tam właśnie odnajdujemy informację, że Melchizedekowie są najwyższą/pierwszą z klas Zstępujących Synów Boga Wszechświata Lokalnego 35:2.1 (385.4). Dowiadujemy się, że są oni potomstwem nie tylko Syna Stwórcy - Michała, Stwórczego Ducha - Matki Ducha Wszechświata Lokalnego ale też i trzeciej osobowości - pierwszego z Melchizedeków zwanego Ojcem Melchizedekiem. 35:1.1 (384.8)
Dokument 35 podaje wiele informacji dotyczących tychże Synów:
- Z uwagi na fakt, że jeden z nich działał jako partnerski stwórca są oni klasą samorządną 35:1.3 (385.2) Są wzorem samorządu dla innych 35:2.2 (385.5)
- Niektórzy z nich mogą służyć jako specjalni Nosiciele Życia dla światów midsonicznych 35:1.3 (385.2)
- W wyjątkowych przypadkach powoływani są do działania poza wszechświatem lokalnym do reprezentowania jednego wszechświata lokalnego wobec drugiego w tym samym superwszechświecie 35:1.4 (385.3)
- Synowie Ci są w połowie drogi pomiędzy śmiertelnikami a Boskością 35:2.1 (385.4)
- Są najwyższą z wszystkich klas, która może tak blisko zbliżyć się do istot żywych bez konieczności wcielania się 35:2.1 (385.4)
- Choć praca ich jest systematyczna i rutynowa to wykonują ją dobrowolnie z własnej inicjatywy 35:2.3 (386.1)
- Są bezstronnymi obserwatorami darzonymi przez innego rodzaju osobowości niezmiernym szacunkiem 35:2.3 (386.1)
- Służą w komisjach doradczych likwidując różnice jak i poważne trudności 35:2.4 (386.2)
- Są głównymi pomocnikami Jasnej i Porannej Gwiazdy 35:2.5 (386.3)
- Służą pomocą Avonalom w ich misjach na światach zamieszkałych 35:2.6 (386.4)
- Są nieomal doskonali w swej mądrości 35:2.8 (386.6)
- Liczba Melchizedeków jest stała, a we wszechświecie lokalnym - Nebadonie jest ich ponad dziesięć milionów 35:2.9 (387.1)
Zadania specjalne Melchizedeków to:
- Nadzór nad szkoleniem morontialnym śmiertelników 35:4.1 (388.10)
- Awaryjni Synowie działający w sytuacjach wymagających specjalnej pomocy 35:4.2 (389.1)
- Czasami działają jako tymczasowi opiekunowie na błądzących planetach 35:4.4 (389.3)
- Mogą łatwo stać się widzialni, czy nawet wcielić się w śmiertelne ciało 35:4.4 (389.3)
- Wcielenie w formę ciała nastąpiło w Nebadonie siedem razy 35:4.4 (389.3),
- Nie jest zwykłą koleją rzeczy, by Melchizedecy obdarzali sobą zamieszkałe planety w formie ciała materialnego. Istnieje bowiem ustalony porządek w jakim Boży Synowie obdarzają normalnie rozwijające się planety. (dokument nr 20)
- Melchizedecy w liczbie dwunastu bardzo aktywnie działali na Urantii wraz z Nosicielami Życia, a później po upadku Adama i Ewy 93:0.2 (1014.2)
Machiventa Melchizedek i jego misja
Jak wynika z wymienionych powyżej przyczyn pojawienie się Melchizedeka, zwanego też Mędrcem z Salemu, było wyjątkowe, a wynikło z konieczności działania w sytuacji nadzwyczajnej.
Na naszej planecie zaczął panować duchowy chaos będący skutkiem niepowodzen poprzednich misji, jakimi był bunt Caligastii 53:8.7 (610.3) i upadek Adama i Ewy 75:7.1 (845.1). Melchizedecy, sprawujący opiekę nad naszą błądzącą planetą, zostali pozostawieni swoim własnym możliwościom co do środków działania w zaistniałej sytuacji. 93:1.3 (1014.5) Do podjęcia decyzji jak i wybrania takiej formy działania skłonił Melchizedeków fakt zanikania światła Prawdy objawianej 93:1.1 (1014.3) i wynikająca z tego konieczność utrzymania jej do czasu pojawienia się Syna Obdarzającego. 93:1.2 (1014.4)
Misja Melchizedeka miała zatem na celu ożywienie zatracanej idei jednego Boga i utrzymaniu światła prawdy duchowej. Dlatego też działał on nie jako przywódca, a nauczyciel przedstawiając się jako "kapłan El Elyon, Najwyższego, jedynego Boga” 93:2.1 (1015.1). Misję swą kontynuował On nawet już po odejściu z Ziemi poprzez współpracę z wieloma prorokami i wizjonerami utrzymując dzięki temu przy życiu Salemskie prawdy aż do czasu pojawienia się Michała. 93:10.4 (1024.6) Salem, które stało się siedzibą Melchizedeka zmieniło swoją nazwę po Jego odejściu na Jebus, by stać się ostatecznie znaną nam dziś Jerozolimą. 93:2.4 (1015.4)
Tworząc szkoły Salemskie wzorował się Machiventa na wcześniejszym systemie 76:3.5 (850.1) stworzonym przez kapłanów setyckich w czasach drugiego ogrodu Eden. 93:3.1 (1016.3) Wiele innych porządków odświeżonych przez Mędrca z Salemu zostało zaczerpniętych tak z czasów nauk Adama i Ewy jak i wcześniejszych czasów Dalamatii. Było to między innymi siedem przykazań 93:4.6 (1017.8), czy idea dziesięciny. 93:3.1 (1016.3)
Melchizedek podjął też próbę wykorzenienia darowania i ofiar całopalnych z praktyk religijnych jako niezbędnych do zbawienia. Z uwagi jednak na problemy jakie to stanowiło dla ludzi jemu współczesnych poszedł na ustępstwo “wynosząc chleb i wino” 93:4.5 (1017.7)
Cechą charakterystyczną nadzwyczajnego obdarzenia odróżniającą je od innych obdarzen Boskich Synów, którzy zstępują na zamieszkałe planety w ustalonym porządku, jest fakt, że z pojawieniem się Mędrca z Salemu nie była powiązana żadna niezwykła zapowiedz, manifestacja, czy też apel zmartwychwstania podczas Jego odejścia. 93:10.2 (1024.4)
Jego materialne ciało zostało stworzone w podobny sposób jak dla setki członków personelu Księcia Planetarnego około pół miliona lat wcześniej 66:2.7 (742.7), a więc przy współpracy między innymi Nosicieli Życia i Nadrzędnych Kontrolerów Fizycznych 93:1.3 (1014.5).
Swą ziemską przygodę zakończył On po 94 latach gdy:
- nawet jego bezpośredni współpracownicy zaczynali go nadmiernie i z przesądnym strachem czcić 93:8.1 (1022.3),
- wystarczająco długo przed śmiercią Abrahama, by prawda o jedynym Bogu została utrwalona wśród pokolen 93:8.1 (1022.3),
- jeszcze zanim jego ciało materialne zaczęło niszczeć 93:2.6 (1015.6)
- misja otrzymała aprobatę od Gabriela z Nebadonu i uwolniony z misji przez Ojca Melchizedeka 93:10.2 (1024.4)
Przymierze z Abrahamem
Księga Urantii przekazuje nam informacje o tym, co przyczyniło się do wyboru Abrahama jak i to jak wyglądało samo przymierze zawarte przez Abrahama.
Jak się okazuje ani Palestyna, ani rodzina Teracha nie została wybrana przypadkowo. Choć w wielu innych miejscach na Ziemi można było odnaleźć rodziny równie gotowe na przyjęcie nauk Melchizedeka 93:5.2 (1018.7) to właśnie w tym rejonie z uwagi na jego centralne usytuowanie miał za jakiś czas pojawić się Jezus. 122:0.2 (1344.2) Melchizedecy przewidzieli, że wśród potomstwa Teracha pojawi się inteligentny, bystry i szczery potomek, który dzięki swojej inicjatywie będzie w stanie pociągnąć za sobą rzesze sobie współczesnych jak i kolejne pokolenia. 93:5.3 (1018.8)
Choć Abraham miał królewskie ambicje 93:5.9 (1019.6) zawierzył on słowom głoszonym przez Melchizedeka o posiadaniu licznego potomstwa i zawarł z nim formalne przymierze. 93:6.3 (1020.6) Urantianska umowa pomiędzy boskością a człowieczenstwem stanowi o tym, że sama wiara jest wystarczająca by być zbawionym. Nie ma potrzeby darów, czy ofiar. Wystarczy sama wiara. 93:6.4 (1020.7) Krótko po tym spełniły się słowa Melchizedeka i Abrahamowi urodził się syn Izaak, co utwierdziło tego człowieka w słuszności jego zobowiązania. 93:6.5 (1021.1) Choć trzy niebianskie istoty faktycznie ukazały się Abrahamowi po tym jak formalnie i publicznie sformalizował zawarte przymierze, to zniszczenie Sodomy i Gomory było całkowicie naturalne. 93:6.7 (1021.3)
To właśnie tę naukę wiary w jednego, kochającego Boga, który wymaga od śmiertelnika tylko samej wiary niosły w świat kolejne pokolenia misjonarzy Salemskich.
Efekty działań Machiventy Melchizedeka
- Tak jak i później Jezus, tak i Melchizedek nie próbował reformować obyczajów, rozwijać naukę, czy zmieniać zwyczaje sanitarnych, a skupił się na dwóch głównych zadaniach na utrzymaniu światła wiary w jednego Boga i przygotowaniu gruntu pod kolejne obdarzenie 93:4.15 (1018.4)
- Sama wiara jest wystarczająca do bycia zbawionym 93:4.5 (1017.7)
- Ofiarowanie chleba i wina w miejsce ofiar z ciała i krwi 93:4.14 (1018.3)
- Nauki misjonarzy Salemskich w podstawach większości dzisiejszych religii i filozofii
- Ograniczenie nikczemnych działan Caligastii 66:8.5 (753.1)
- Niezorganizowany i nieregularny tryb egzystencji pośrednich wtórnych został częściowo opanowany podczas misji Melchizedeka 77:6.6 (863.1)
- Rozpoczęcie głoszenia światowego planu pomocy dla Urantii. Planu, który dotyczy nie tylko każdej jednostki z osobna, a całej planety kładąc fundamenty pod dalsze podnoszenie i duchową rehabilitację planety. 76:5.6 (852.5)
- Z dokumentu 131 poświęconego religiom światowym dowiadujemy się, że stworzony dwa tysiąclecia później przez Ganida, podczas jego podróży z Jezusem, manuskrypt obrazujący doktryny religijne ukazał monoteistyczne nauki wywodzące się bezpośrednio lub pośrednio z nauk prowadzonych przez wytrwałych misjonarzy Melchizedeka. Do sporządzenia tego dokumentu ten młody człowiek zatrudnił ponad sześćdziesięciu uczonych i objął takie doktryny jak cynizm, judaizm, buddyzm, hinduizm, zoroastryzm, sudanizm (dżinizm), sinto, taoizm, konfucjanizm.
- Melchizedek dzięki swej misji nie tylko przygotował duchowo ziemskie umysły na pojawienie się i przyjęcie nauk Jezusa, ale też dał możliwość zdobycia wyjątkowego doświadczenia przydzielonemu mu Dostrajaczowi Myśli. Doświadczenie towarzyszenia nadludzkiej istocie podczas jego życia w materialnym ciele. Dostrajacz wykorzystał je doskonale wypełniając swe obowiązki podczas obdarzenia dokonanego przez samego Michała. 93:2.7 (1016.1)
Symbol trzech koncentrycznych okręgów
Dla mnie osobiście Mędrzec z Salemu kojarzy się nieodłącznie z symbolem trzech koncentrycznych kręgów noszonym przez Niego na piersi. Insygnia te zostały zapomniane w ciągu kolejnych pokolen po odejściu Melchizedeka, gdyż były one dla nich taką świętością, że nie czuli się godni, by z nich korzystać. 93:2.5 (1015.5)
Ten symbol Rajskiej Trójcy został nam przypomniany, a znaczenie odnowione dzięki Objawieniom Księgi Urantii. 93:2.5 (1015.5) Podczas każdego kolejnego objawienia nieuniknione jest pojawienie się zniekształcen, na które śmiertelnicy dostają swego rodzaju przyzwolenie z uwagi na fakt niemożności zrozumienia większej Prawdy. Pełne zrozumienie jest dla większości rozwijającej się ludzkości po prostu zbyt skomplikowane. Kolejne objawienia mają za zadanie wyjaśnianie i stopniowe poszerzanie wiedzy ludzkości. W przypadku symbolu trzech okręgów pozwolono większości ludzi na wiarę, iż symbolizują trzy królestwa: ludzi, aniołów i Boga. 93:3.3 (1016.5)
Trzy okręgi obrazujące Trójcę: Ojca Uniwersalnego, Wiecznego Syna i Nieskończonego Ducha. To pozostałości nauki o tej Trójcy odnajdujemy w religiach naszego świata. Symbole trzech okręgów można odnaleźć zachowane także i w niektórych kulturach, dziełach natury świeckiej jak choćby różnego rodzaju ceramiki.
Wydaje się, że współcześnie symbol ten pomaga odnajdywać, korzystającym z niego czytelnikom Księgi Urantii, innych poszukiwaczy Prawdy, zarówno na rzeczywistych jak i wirtualnych ścieżkach. Symbol braterstwa. Symbol wiary w Ojca Uniwersalnego. Symbol religii osobistego doświadczenia duchowego.
Obecny status i przyszłość Melchizedeka
Po zakonczeniu swojej misji powrócił do swych poprzednich zadan do czasu tryumfu Jezusa 93:10.5 (1025.1) wtedy bowiem powracający Michał powołał do życia Radę dwudziestu czterech nadzorców planetarnych pochodzących z ośmiu ras Urantii, do której to został zwerbowany także i Machiventa. 45:4.2 (513.5)
- Dwudziestu czterech radców wyznacza kolejno jednego ze swych członków do przebywania na Ziemi, by przez stuletnie okresy pełnić obowiązki reprezentanta administracyjnego jako gubernator generalny. 114:3.1 (1252.5)
- Machiventa przebywał na Urantii jako gubernator niecałe tysiąc lat temu 93:10.10 (1025.6)
- Niedawno, przed objawieniem Księgi Urantii został ambasadorem Syna Stwórcy na Jerusem i otrzymał tytuł Zastępcy Księcia Planetarnego Urantii 93:10.5 (1025.1)
- Zmiana autorytetu nie spowodowała jednak działania Melchizedeka w kierunku zmieny działającego od 19-tu wieków systemu gubernatorów generalnych 45:4.16 (514.6) 114:1.2 (1251.1)
- Niektórzy z serafinów uważają, że w niedalekiej przyszłości na Ziemi pojawi się Machiventa z formalnym pełnomocnictwem Zastępcy suwerena Urantii. 114:1.3 (1251.2)
- Wśród serafinów zdania są podzielone, jedni uważają, że nie pojawi się on przed ponownych przyjsciem Jezusa, inni wspominają jako datę rozpoczęcie kolejnego systemu sprawiedliwości, inni spodziewają się go w każdej chwili. 114:1.4 (1251.3)
- Melchizedecy przypuszczają, że po ostatecznym osądzeniu buntu Lucyfera można spodziewać się jednoczesnego przebywania na naszej planecie Machiventy, Adama i Ewy, Chrystusa Michała jak i Syna-Arbitra czy Nauczycieli-Synów Trójcy. 93:10.8 (1025.4)
- Możny Posłaniec przewiduje, że Machiventa będzie zajmować miejsce Planetarnego Suwerena w epoce światłości i życia, a towarzyszyć będą mu wtedy przebywający obecnie na Edentii syn i córka Adama i Ewy z Urantii. 55:7.3 (632.2)
- Melchizedecy uważają, że pomimo iż Machiventa nie należy do klasy wznoszących się istot, to poprzez swoje działania związał się on z przyszłością Urantii i będzie towarzyszył wznoszeniu się śmiertelników do Rajskiego Korpusu Finalizmu. 93:10.9 (1025.5)
Czy przyszłością Melchizedeka jest sugerowane, przyjęcie roli i obowiązków Księcia Planetarnego na Urantii 93:10.7 (1025.3) na koniec obecnego systemu sprawiedliwości, po koncowym osądzeniu buntu Lucyfera? 93:10.8 (1025.4) Czy jego przybycie nastąpi w jego naturalnej formie z ziemskim personelem tak jak wcześniej Caligastii? Czy pojawi się u jego boku zmaterializowany syn i córka Adama i Ewy z tytułami Zastępców drugiego Adama, którym stał się dzięki swojej misji Chrystus Michał? 93:10.7 (1025.3) Kiedy pojawią się obiecywani Synowie-Arbitrzy, Nauczyciele-Synowie Trójcy? Kiedy powróci, jak obiecywał, Syn Stwórcy - Michał? Zdecydowanie nieprzewidziane i ciekawe zmiany czekają naszą planetę i nie dziwnym, że jest ona zwana “jedną z najbardziej interesujących i intrygujących sfer w całym wszechświecie Nebadon” 93:10.8 (1025.4)
Może te kilka przeczytanych dziś informacji zachęci Cię do zadumy i poświęcenia choć chwili czasu Machivencie Melchizedekowi. A może nawet do bardziej szczegółowych dociekan i poszukiwan historycznych niż te tu przedstawione. Wydaje się, że temat ten wymagać będzie wnikliwości i chęci poszukiwania Prawdy od osób się nim zajmujących.
Zapraszamy do dyskusji na te i inne tematy poruszane w Księdze Urantii na tej stronie, jak i na grupie czytelników Księgi Urantii na FB, czy uczestnictwa w wydarzeniach, w tym cotygodniowych spotkaniach polskich czytelników.